Vydělávejte peníze na akciovém trhu


Burza cenných papírů je soubor trhů, na kterých se obchoduje s akciemi (podíly na vlastnictví podniků) mezi investory. Když si koupit akcie, stanete se vlastníkem části společnosti a můžete mít nárok na dividendy (část zisku společnosti) a hlasovací práva.

Existují dva způsoby, jak na akciích vydělat: kapitálové zisky a dividendy. Kapitálové zisky vznikají, když akcie prodáte za vyšší cenu, než jste za ně zaplatili. Dividendy jsou platby, které společnosti vyplácejí svým akcionářům ze svých zisků. Mohou být vyplaceny v hotovosti nebo reinvestovány zpět do společnosti na nákup dalších akcií.

Ne všechny společnosti vyplácejí dividendy, a i ty, které je vyplácejí, je nemusí vždy vyplácet pravidelně. Zda společnost vyplácí dividendy, můžete zjistit tak, že si prostudujete její dividendovou historii. Pokud se zabýváte potenciální investicí, není aktuální tržní cena jediným faktorem, který je třeba zvážit.

Proč lidé investují do akcií, je individuální rozhodnutí. Někteří je kupují kvůli kapitálovým výnosům, jiní proto, že nabízejí dividendy, a další investují do akcií v rámci svých penzijních účtů. Z tohoto důvodu existuje mnoho různých typů akciových trhů, které slouží těmto různým potřebám. Pro splnění vašich investičních cílů jsou nabízeny také různé fondy obchodované na burze (ETF), včetně těch, které vyplácejí dividendy čtvrtletně nebo ročně.


Burza cenných papírů je soubor trhů, na kterých se obchoduje s akciemi (podíly na vlastnictví podniků) mezi investory.

Pokud jde o akciový trh, je zde mnoho věcí, které se podílejí na jeho fungování. Zaprvé musíte pochopit, co jsou to akcie a jak fungují. Akcie je jednoduše podíl na vlastnictví společnosti. Když si koupíte akcie, kupujete si malý kousek této společnosti.

Existují dva hlavní typy akcií: kmenové akcie a prioritní akcie. Kmenové akcie jsou běžnějším typem akcií a obvykle mají nejvíce hlasovacích práv. Preferované akcie jsou trochu jiné; obvykle nemají tolik hlasovacích práv, ale mají určité výhody, například vyšší výplaty v případě, že společnost někdy zkrachuje.

Další věcí, kterou byste měli o akciích vědět, je, jak s nimi obchodovat. To zahrnuje pochopení toho, jak trh funguje, a znalost toho, na co se při obchodování s akciemi zaměřit nebo na co si dát pozor.

Než začneme příliš předbíhat, vraťme se trochu zpět a projděme si některé základní informace o obchodování obecně. Nákup akcií je něco jako hazard s penězi, což znamená, že než se do něj pustíte, musíte vědět, jak s penězi zacházet. Zde je několik věcí, které by měl každý zvážit, než dá v sázku své vlastní peníze:

Seznamte se s trhem

První věc, kterou musí každý zájemce o obchodování s čímkoli udělat, je dozvědět se co nejvíce o tom, do čeho se pouští. Čím více něčemu rozumíte, tím lépe se budete rozhodovat V případě akciového trhu++++ to znamená, že se musíte orientovat v takových věcech, jako je analýza společností, tržní trendy a vědět, jak reagovat, když se trh nevyvíjí podle vašich představ. Zde je třeba provést určitý průzkum a dozvědět se něco o tom, do čeho investujete.

Ovládejte své emoce

Další věcí, která je při obchodování s akciemi důležitá, je udržení sebekontroly ve všech situacích. Pokud jde o nákup a prodej akcií, nastanou chvíle, kdy se ceny budou pohybovat proti vám, takže schopnost udržet se před panikou nebo rozhodováním na kolenou je klíčová. Pokud vaše investice někdy začnou ztrácet peníze , okamžitě přestaňte s tím, co děláte! Nesnažte se nic racionalizovat nebo sami sebe přesvědčovat, že je vše v pořádku jen proto, že máte velkou ztrátu. Pamatujte, že v tom jedete dlouhodobě, takže ztráty jsou jen součástí hry.

Mějte strategii

Na to spousta lidí zapomíná, když začíná obchodovat s akciemi: Musíte mít plán! Stejně jako u čehokoli jiného v životě, pokud nemáte strategii, do které se pustíte, pravděpodobně uděláte několik špatných rozhodnutí. Pokud jde o akcie, vaše strategie by měla zahrnovat například to, kolik peněz jste ochotni riskovat při daném obchodu, o jaký typ akcií máte zájem a s jakým časovým rámcem pracujete.

Používejte stop-lossy

Toto je důležité zejména pro lidi, kteří s obchodováním s akciemi teprve začínají. Stop-Loss je příkaz, který zadáte k prodeji akcie, pokud klesne pod určitou cenu. To vám pomůže omezit ztráty a ochrání vás to před vhozením dalších peněz do ztrátové investice.

Teď, když jsme probrali některé základy, přejděme k tomu, jak obchodovat s akciemi. Existují dva hlavní způsoby obchodování s akciemi: nákup a prodej.

Když nakupujete akcie, investujete do dané společnosti s nadějí, že cena jejích akcií v budoucnu vzroste. Akcie můžete koupit buď přímo, nebo je můžete koupit na marži. Když kupujete akcie přímo, kupujete je za plnou cenu, ale když je kupujete na marži, musíte složit pouze zlomek celkové ceny. To vám umožní nakoupit více akcií za méně peněz, ale je to také spojeno s větším rizikem.

Když prodáváte akcie, vybíráte svou investici a odvádíte si veškeré zisky, které jste na těchto akciích vydělali. Akcie můžete prodat buď rovnou, nebo můžete použít příkaz stop-loss, který je prodá automaticky, pokud cena klesne pod určitou úroveň.

Když už víme, jak obchodovat s akciemi, podívejme se na některé věci, na které si musíte dát pozor. První věc, kterou je třeba si uvědomit, jsou tržní trendy. Sledování celkových tržních trendů vám pomůže rozhodnout, které akcie a kdy nakoupit. Rovněž musíte mít přehled o všech novinkách, které se týkají společností, do jejichž akcií investujete. V neposlední řadě je důležité mít na paměti, že ztráty jsou součástí obchodování a vždy byste měli mít k dispozici příkaz stop-loss, abyste se ochránili před ztrátou příliš velkého množství peněz.

Obchodování s akciemi může být skvělým způsobem, jak vydělat peníze, ale je důležité si uvědomit, že je to také riziko. Pokud nejste připraveni přijít o část svých peněz, pak obchodování s akciemi nemusí být pro vás. Pokud jste však ochotni se o trhu něco dozvědět a podstoupit určité riziko, pak může být obchodování s akciemi skvělým způsobem, jak si vydělat nějaké peníze navíc. Jen se nejdříve ujistěte, že jste si udělali domácí úkoly!

Příspěvky ze stejné kategorie: