Cestujete do Maďarska nebo Rumunska? Nezapomeňte na viněty!

Dálniční známky pro osobní automobily platí v mnoha evropských zemích. Nejde o nic jiného než o doklad o zaplacení silniční známky, kterou jsou řidiči jedoucí po dálnicích a rychlostních silnicích povinni zaplatit. V některých zemích je povolenka vyžadována i na místních komunikacích, proto je nejlepší si dálniční známku zakoupit ještě před zahájením cesty.

Ve většině případů se setkáte se samolepkou, kterou je třeba nalepit na čelní sklo automobilu, a poté můžete volně cestovat po zemi. Naopak pokud si zakoupíte dálniční známku online, nálepku nepotřebujete a informace jsou uloženy v centrálním systému. Poplatky se mohou lišit v závislosti na místě, kam cestujete, proto je nejlepší si před cestou ověřit všechny informace.

Dálniční známky v Maďarsku

Pokud se chystáme do Maďarska a hodláme pohodlně cestovat svým vozem, vyplatí se postarat se o zakoupení dálniční známky předem. Dálniční známku si můžeme zakoupit na dobu, která nás zajímá, a to tak, aby vyhovovala našim potřebám – ať už na několik dní, nebo na celý rok.

Jak je nejvýhodnější koupit dálniční známku?

Ukazuje se, že si ji můžeme koupit na mnoha místech, například na čerpacích stanicích nebo hraničních přechodech.

čerpací stanice a hraniční přechody. Doporučujeme však, abyste tak učinili ještě předtím, než se vydáte na cestu, a to prostřednictvím online systému. Pak se vyhnete frontám a pohodlně zaregistrujete svůj vůz do systému dálničních známek. Nezapomeňte, že cestování po Maďarsku bez aktivní dálniční známky může vést k pokutě.

V Maďarsku jsou dálniční známky vyžadovány jak pro osobní automobily, tak pro přívěsy a motocykly. Existují také samostatné kategorie pro menší dodávky nebo autobusy.

Jaká je situace v Rumunsku?

Při cestách do Rumunska nesmíme zapomenout, že dálniční známky jsou povinné na silnicích všech kategorií pro osobní vozidla do 3,5 tuny. Od platby jsou osvobozeny pouze motocykly a přívěsy. Při nákupu dálniční známky je třeba upozornit, že údaje není možné upravovat ani vracet, takže je třeba vše při zadávání údajů několikrát zkontrolovat. Absence dálniční známky je poměrně velký problém, protože pokuta může být vysoká a po přepočtu na zloté činí až 4 000 zlotých u nákladních vozidel a asi 400 zlotých u osobních vozidel.

Stejně jako v případě Maďarska nabízí Rumunsko několik míst, kde si můžeme koupit stacionární vinětu. Toto řešení však využívá jen málo lidí. Nejoblíbenější jsou online služby, kde si můžete koupit dálniční známku pro Rumunsko. Systém je velmi pohodlný a během několika minut můžeme mít hotové povolení k jízdě po rumunských silnicích.

Proč se vyplatí kupovat dálniční známky online?

Tím, že se rozhodneme koupit dálniční známku online, nejenže ušetříme čas a uděláme to pohodlně, aniž bychom museli opustit domov, ale můžeme se také na cestu správně připravit. Na internetových stránkách, které nabízejí prodej dálničních známek, najdeme mnoho užitečných informací o samotném nákupu dálničních známek, kategoriích vozidel a předpisech platných v dané zemi.

Maďarsko a Rumunsko se z hlediska kategorizace vozidel a poplatků mírně liší, proto je třeba na to pamatovat. Kromě toho obsahují webové stránky také zajímavé tipy pro řidiče, které informují o neobvyklých předpisech nebo rychlostních limitech v dané oblasti.

V případě nákupu online nemusíme polepovat své auto samolepkami, které nejenže nepůsobí esteticky, ale později se obtížně odstraňují a, jak všichni víme, zanechávají na čelním skle stopy, které je později třeba řádně vydrhnout.

Zajímavé je, že viněty v Austrálii je třeba zakoupit s dostatečným předstihem. Ukazuje se, že jsou aktivní až 18 dní po jejich zakoupení, takže pokud se na cestu nepřipravíte předem, můžete mít docela problém.

To je důležité zejména pro osoby, které cestují do dané destinace poprvé. Nezapomeňte také, že předpisy se mohou měnit a je těžké je sledovat, a stránky s dálničními známkami vám umožní získat nejlepší znalosti prakticky na jednom místě.

Proč si musím koupit viněty?

Nejde o žádný problém, ale o pohodlí a způsob, jak řidiči ušetřit peníze. V zemích, kde jsou zavedeny dálniční známky, zaplatíte jednou a v zaplaceném čase můžete využít libovolné množství jízd.

V zemích, kde systém dálničních známek neexistuje, se mýtné vybírá tradičním způsobem – na mýtných branách. To není příliš pohodlné, protože to způsobuje fronty a za každé mýtné platíme zvlášť, což se ve většině případů ukáže jako mnohem dražší než koupě dálniční známky, zejména pokud v dané zemi cestujeme často.

Pokud se nám v dané zemi cestuje pohodlně, protože silniční infrastruktura je dostatečně rozvinutá, je třeba si uvědomit, že je to právě díky penězům získaným z dálničních známek. Většinou jdou tyto peníze na výstavbu nových silnic, opravy a údržbu stávajících silnic a také na zavádění vhodných systémů pro zvýšení bezpečnosti řidičů.

Jaké údaje jsou potřeba k nákupu dálniční známky?

Tyto údaje se mohou lišit v závislosti na zemi, ve které hodláme dálniční známku zakoupit, v případě Maďarska a Rumunska to budou především tyto údaje:

  • Typ vozidla, pro které kupujeme dálniční známku.
  • Registrační číslo vozidla – dálniční známka je přidělena na konkrétní registrační číslo, nelze ji použít pro více vozidel s různými registračními čísly.
  • Země registrace vozidla – ovlivňuje výši poplatku.
  • Doba platnosti dálniční známky – rozhodujeme se, jak dlouho budeme povolení využívat k provozu na pozemních komunikacích v dané zemi.
  • Osobní údaje – jsou irelevantní z hlediska toho, kdo bude ve vozidle následně cestovat, ale je nutné je vyplnit při online objednávce.
  • Typ platby – na většině webových stránek, které nabízejí online nákup dálničních známek, máme k dispozici alespoň několik způsobů platby. Patří mezi ně platební karty, paypal nebo různé online platby spojené se stránkami elektronického bankovnictví.

Jak probíhá kontrola vinět?

Pokud si myslíme, že se nám podaří nepozorovaně proplížit některými zeměmi bez zakoupení dálniční známky, raději se takových iluzí hned zbavme. Na většině míst totiž probíhá automatická kontrola vinět. Kamery a elektronické systémy kontrolují projíždějící vozidla a existují také manuální kontroly, které zjišťují, zda má cestující potřebné povolení.

Je proto nezbytné zakoupit si dálniční známku před vstupem do země nebo nejpozději na hranicích, abyste se vyhnuli vysokým pokutám. Pokud si vinětu zakoupíte příliš pozdě, můžete se dostat do problémů.

Stačí si však cestu naplánovat předem a pohodlně si koupit Maďarská dálniční známka nebo Rumunsko a cestovat bez stresu.

Shrnutí

Při cestě do zemí, jako je Maďarsko nebo Rumunsko, byste si měli nejen ověřit informace o místních dopravních předpisech, ale také se postarat o zakoupení dálniční známky, která vám umožní legální jízdu po místních silnicích.

Nejpohodlnější a nejrychlejší způsob, jak si koupit dálniční známku, je online. Stačí zadat údaje o svém vozidle, vybrat dobu, na kterou ji chcete zakoupit, a po chvíli můžete legálně vjet do země.

Příspěvky ze stejné kategorie: